Wanda Rutkiewicz - ta od której się zaczęło

Wandra RutkiewiczWanda rutkiewicz najsłynniejsza kobieta polskiego himalaizmu. Jako trzecia himalaistka i jako pierwsza z Europy stanęła na Mount Everest. Urodzona 4 lutego 1943 zginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi. Pierwsza zdobywczyni K2, która swoim dorobkiem mogłaby obdarować kilku świetnych wspinaczy.

 

 

 

 

Wanda Rutkiewicz podczas wspinania

Urodziła się na Litwie w miejscowości Płungiany. Po II wojnie światowej z rodzicami i rodzeństwem (miała dwóch braci – Jurka i Michała oraz siostrę Ninę) przyjechała do Łańcuta, a potem do Wrocławia. Maturę zdała w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski).

Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Górach Sokolich, na skałkach koło Jeleniej Góry. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w Tatrach. W Tatrach wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach (lata 60.), m.in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu czy wariantem "R" na Mnichu (1964). Poprowadziła kilka nowych dróg, m.in. na Koprowym Wierchu.

 

Po Tatrach były Alpy (od 1964), Pamir, Hindukusz i Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o wpół do czwartej wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po dwunastogodzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Jej ciała nie odnaleziono[1]. W 1994 jako jedna z trzech pierwszych osób została odznaczona (pośmiertnie) Medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert Memorial Foundation.

Jeden z wrocławskich krasnali (grupa Alpinki) nosi imię Rutek na jej cześć.

 

Wybrane osiągnięcia z życia Wandy Rutkiewicz:

1966 - Mount Blanc bez korzystania z kolejek górskich
1967 - pierwsze kobiece przejście wschodniej ściany Aiguille du Grepon (3482m)
1973 - przejście północnego filaru Eigeru
1978 - zdobycie Mount Everest jako pierwsza kobieta w Europie i trzecia na świecie
1985 - wejście na Nanga Parbat - pierwsze zdobycie szczytu czysto kobiece (wraz z Krystyną Palmowską i Anna Czerwińską)
1991 - samotne wejście na Czo Oju i Annapurnę (pomędzy wejściami niecały miesiąc różnicy!)

 

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free