Aleksandra Dzik: „W górach nie ma miejsca na pseudowartości”

Aleksandra Dzik: „W górach nie ma miejsca na pseudowartości”Pierwsza Polka, która dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny dawniej Lenina) i tym samym uzyskała prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery – tak często bywa opisywana w prasie Aleksandra Dzik, przewodnik górski, narciarz, wspinacz i jak sama o sobie pisze, specjalistka od wyjazdów w góry Azji.

Pasję odziedziczyła po rodzicach. - Tata za młodu zajmował się alpinizmem, ale mama była przeciwna, żeby mnie w to wciągać. Zabierali mnie jednak na rekreacyjne wycieczki w Beskidy we wszystkie wakacje i weekendy. Czytałam książki związane z górami, których w domu było pełno. To wystarczyło do rozpalenia wyobraźni. Wystarczyło również, by uchwycić się tych gór – opowiadała jednemu ze śląskich portali internetowych, Ola Dzik, która ze Śląska pochodzi.

Jej pierwsze, poważne górskie przygody zaczęły się w liceum, w którym poznała ludzi ze studenckiego koła przewodników beskidzkich. W tym czasie zaczęła również trenować narciarstwo wysokogórskie, w którym osiągnęła nawet kilka sukcesów takich jak: Mistrzostwo Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007, Puchar Polski w Narciarstwie Wysokogórskim 2006/2007.

Ola bierze też udział w rajdach przygodowych. Jest to wytrzymałościowy sport zespołowy będący kombinacją kilku dyscyplin, między innymi: biegu na orientację i nawigacji w terenie, rowerów górskich, kajakarstwa, wspinaczki, rolek. W zależności od miejsca i czasu rozgrywania może też zawierać narty biegowe, biegi w rakietach śnieżnych, jazdę konną czy rafting. Jeśli chodzi o rajdy to tutaj też Aleksandra Dzik może pochwalić się zwycięstwami: Mistrzostwo Polski w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto), Wicemistrzostwo Czech w Rajdach Przygodowych w sezonie 2005 (w zespole Davis Trezeta AT).

więcej: http://www.portalgorski.pl

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free