„Najpierw była Wanda, za nią cała banda…”

Wanda Rutkiewicz fot.www.banffcentre.caWanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, dama polskiego himalaizmu, pionierka kobiecych wypraw na ośmiotysięczniki. Silna, odważna, uparcie i konsekwentnie dążąca do celu. Bardzo niezależna, inteligentna, ambitna, zawsze elegancka – kobieta sukcesu. Jedni ją uwielbiali, inni wręcz nienawidzili. Postać budząca wiele kontrowersji. Nie bez przyczyny mawiali o niej: kobieta o męskim charakterze.


Urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płunginach na Litwie. Po wojnie, w 1947 roku wraz z całą rodziną przeniosła się do Wrocławia. Ukończyła studia na Politechnice Wrocławskiej z tytułem magistra inżyniera elektroniki. Okres studiów to również pierwszy kontakt Wandy Rutkiewicz ze wspinaczką skałkową. Bogdan Jankowski, kolega z Wydziału Łączności w ramach rewanżu za pożyczone notatki, zaproponował Wandzie udział w jednym z wyjazdów w Góry Sokole. Tutaj pokonała swoją pierwszą drogę na „Sukiennice” oraz dokonała brawurowego wejścia na szczyt sąsiedniego skalnego komina bez asekuracji. Wspinaczka stała się czymś, co jak nic dotąd dawało jej radość i poczucie spełnienia. Lubiła smak adrenaliny, jaki niosła ze sobą niepewność wyniku. Wanda należała do Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, co dało jej okazję do uczestnictwa w wielu wspaniałych ekspedycjach wysokogórskich. W 1975 roku zorganizowano wyprawę kobiecą i męską, które miały ze sobą współpracować, ale którym przyświecały inne cele. Zespoły miały zmierzyć się z dwoma sąsiadującymi szczytami w paśmie gór Karakorum: Gasherbrum I (8035m) oraz Gasherbrum III (7952m). Kierownictwo nad kobiecym teamem przejęła Wanda Rutkiewicz. Ekspedycja zakończyła się ogromnym triumfem. Miała ona szczególne znaczenie, gdyż była to pierwsza polska wyprawa zespołu kobiecego w góry wysokie.


Zdobycie Gasherbrumów pociągnęło za sobą kolejne spektakularne sukcesy. 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Everest. Dokonała tego jako pierwszy Polak i Europejka oraz jako trzecia kobieta na świecie. Za jej największy sukces można uznać fakt, iż jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K-2 w czerwcu 1986 roku.

Góry są jak narkotyk, jeżeli się ich zażyje w zbyt dużej dawce, w określonych okolicznościach, potem bardzo ciężko jest przestać. To słowa wypowiedziane przez młodszego brata Wandy – Michała Błaszkiewicza. Góry stały się dla niej całym światem. Wszystko inne spychane było na dalszy plan.

więcej: portalgorski.pl

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free