Kinga Baranowska - nadzieja Polskiego Himalaizmu

Kinga Baranowska - AnnapurnaJest jedną z najbardziej utytułowanych i zdolnych, polskich himalaistek. Ma na swoim koncie szereg historycznych wejść na najwyższe góry świata i ciągle prze do przodu. Przedstawiamy portret jednej z najlepszych polskich himalaistek - Kingi Baranowskiej.

 

 

Urodzona 17 listopada 1975 w mało górzystym Wejherowie nie pokazywała za młodu, że rośnie na jedną z najlepszych himalaistek w polskiej historii. Z wykształcenia jest geografem i ekonomistką, jednak patrząc na jej wspinaczkowe portfolio ciężko zrozumieć jak potrafi znaleźć miejsce na liczne prelekcje, wykłady i prezentacje organizowane dla firm. Kinga często też jeździ z pokazami ze swoich osiągnięć po całej Polsce.

Pierwszą swoją wyprawę w Himalaje odbyła jesienią 2003 r. na Czo Oju i jako dziewiąta Polka w historii stanęła na jego szczycie. Rok później wzięła udział w wyprawie na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników na świecie - Pik Pobiedy. Jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych ekspedycja została zmuszona do odwrotu. Jej historia usiana jest pasmem sukcesów i historycznych wejść. W 2006 roku jako jedynasta kobieta w historii i druga Polka stanęła na szczycie Broad Peak, by rok później stać już na szczycie ośmiotysięcznika - Nanga Parbat, zdobytego ścianą Diamir, uważaną za bardzo trudną. W tym samym roku było bardzo blisko do zdobycia innego szczytu, Dhailagiri, jednak Baranowska zmuszona złą pogodą musiała zawrócić 100 metrów przed szczytem!

Jako pierwsza polka stawała na szczycie 2 razy. W 2008 na w/w Dhaulagiri (8167m - 7. co do wysokości szczyt świata) oraz w tym samym roku na Manaslu (8156m - 8. szczyt świata). Najwyższym osiągniętym szczytem jak do tej pory jest zdobyta w 2008 roku Kanczendzonga (8598 m).

{youtube}Pb-1TL4-zbg{/youtube}

Jej obecnym przedsięwzięciem jest zdobycie czwartej góry świata - Lhotse (8516 metrów). Jej poczyniania i newsy z obecnej wyprawy możemy śledzić na oficjalnym blogu: http://www.kingabaranowska.com/.

Kinga Baranowska jest na dobrej dordze do osiągnięcia, jako pierwsza Polka w historii, całej Korony Himalajów. Serdecznie trzymamy kciuki i będziemy śledzić na bieżąco poczynania tak wybitnej himalaistki.

 

źródło: wikipedia, kingabaranowska.com

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free