Oh-Eun Sun vs. Edurne Pasaban

Niekóre szczyty z Korony Himalajów27 kwietnia świat obiegła wiadomość, że oto jest pierwsza Królowa z Koroną Himalajów - Oh-Sun-Sun zdobyła wtedy swój 14 ośmiotysięcznik, Annapurnę (8091m). Jakiś czas później pojawiły się wątpliwości czy jest ona właściwą osobą na tronie. Jak wyglądała historia jednego z największych osiągnięć w kobiecym himalaizmie?

 

 

Oh Eun Sun podczas wspinaczki

Oh Eun Sun (ur. 5 marca 1966) jest koreańską alpinistką i himalaistką, która jako pierwsza koreanka w historii zdobyła Koronę Ziemi (wejście na najwyższcze szczyty poszczególnych kontynentów). Początkowo była też pierwszą kobietą, która weszła na wszystkie 14 ośmiotysięczników w Himalajach. Początkowo, gdyż wkrótce po zdobyciu ostatnie góry pojawiły się kontrowersje co do zdobycia Kanczendzongi. Wyprawa na ten drugi co do wysokości szczyt w Himalajach miała miejsce w 2009 roku. Koreańska federacja himalajska ogłosiła, że zakończyła się sukcesem. Na poparcie słów pokazano zdjęcia i wydano relacje z przebiegu ekspedycji. Czemu to nie wystarczyło?

Edurne PasabanGłówną konkurentką do tytułu Królowej była Edurne Pasaban. Baskijska himalaistka, która uparcie deptała po piętach Oh Eun Sun. Urodzona 1 sierpnia 1973 w Tolosie Edurne od 14 roku życia, kiedy zaczęła się wspinać, pokazywała, że wspinanie jest dla niej czymś więcej, niż sposobem na zabicie czasu. Już w wieku 16 weszła na Mont Blanc i Matterhorn, by coraz bardziej rozwijać się w stronę alpinizmu a później himalaizmu.

Zdobywanie wszystkich ośmiotysięczników zajęło jej 10 lat. Zaczęła od najwyższego - Mount Everestu. Najtrudniej przyszło jej zdobyć Shisha Pangmę. Baskijka potrzebowała 5 prób, by w końcu stanąć na szczycie tej góry.

 

Alpinizm i himalaizm od początku oparty był na uczciwości i honorze. Zanim jeszcze aparaty fotograficzne były wstanie dokumentować przebieg ekspedycji wystarczyło rzetelne słowo, które świadczyło o sukcesie albo o porażce. Co się zmieniło?

Masyw KanczendzongiPo zdobyciu przez Oh Eun Sun ostatniego szczytu potrzebnego do Korony, serwis Exploresweb wszczął śledztwo w sprawie Kangczendzongi. Była to kontrowersyjna sprawa, która mogła pogrążyć cały himalaizm światowy i jego uczciwość. Jakie były przesłanki? Oh Eun Sun opublikowała zdjęcie szczytowe, które jak sama mówi, zrobione zostało nieco poniżej kopuły szczytowej z powodu silnych wiatrów. Wielu wspinaczy, którzy zodbyli górę kilka dni po Miss Oh relacjonowało, że widzieli na topie wiele pustych butli tlenowych. Istnieją fotografie, na których faktycznie one się znajdują. Himalaistka zapytana o ten fakt odpowiadała, że ich nie widziała, by później zasłaniać się brakiem pamięci.

Drugą kontrowersją był czas wejścia. Atak szczytowy rozpoczął się w bardzo złych warunkach pogodowych. Podejście do zachodu śnieżnego zwanego Diagonal (ok 8300m) zajęło im bardzo dużo czasu. Mimo to z tego miejsca do szczytu (8585m) wg. relacji poszło już szybko. Teren między tymi dwoma punktami jest bardzo trudny. Przysłowiowym gwoździem do trumny były rozbieżne relacje Szerpów, którzy nie wiedzieli w którym miejscu pozostawili samą Oh Eun Sun, by ta dokończyła atak szczytowy.

Samo śledztwo badało także inne zdjęcia i filmy z ataków szczytowych, które odbyły się kilka dni później. Dowodem na kłamstwo koreanki był m. in. film Kingi Baranowskiej ze szczytu, który po dogłębnych badaniach różnił się od rzekomego zdjęcia szczytowego Miss Oh. Sama oskarżona nie była też w stanie dokładnie opisać szczytu i co się na nim znajdowało.

Na początku 2011 roku zatem świat obiegła inna historia, że pierwszeństwo w Himalaizmie kobiecym przypadło innej, znakomitej wspinaczce - Edurne Pasaban. Mimo, że jest to świetna wiadomość to została ona przyćmiona przez fakt, że prawda została skalana kłamstwem a uczciwość we wspinaniu, które od zawsze było podstawą większości wejść, poddana w wątpliwość. Miejmy nadzieję, że będzie to jedyna tego typu historia, a w parze z licznymi sponsorami i wielkimi pieniędzmy wkraczającymi w Himalaje nie pójdzie kłamstwo i upadek podstawowych kanonów zachowania.

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free