20 lat bez Wandy - Przegląd Filmów Alpinistycznych

20 lat bez Wandy - Przegląd Filmów AlpinistycznychW dniach 11-13 maja br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie) - pod hasłem „20 LAT BEZ WANDY” – odbędzie się XIX Przegląd Filmów alpinistycznych im. W. Rutkiewicz.


Założeniem jego było uczczenie pamięci znakomitej polskiej alpinistki, patronki festiwalu w 20. rocznicę jej zaginięcia.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia aktorzy Teatru Narodowego - Anna Gryszkówna i Marcin Przybylski – przygotowali program artystyczny zatytułowany „Na szczytach panuje cisza", którym zainaugurowali XIX Przegląd Filmów Alpinistycznych.

Drugim ważnym celem naszej imprezy było popularyzowanie współczesnych osiągnięć polskich alpinistów, zarówno w zakresie himalaizmu zimowego, jak i kobiecego. Celowi temu służyły: filmy, pokazy multimedialne, spotkania z alpinistami i reżyserami.

W sumie zaprezentowano 27 filmów dokumentalnych i reportażowych, zrealizowanych przez twórców profesjonalnych i amatorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się filmy /wielokrotnie nagradzane/ powstałe w Studiu Filmowym „ Everest", założonym prawie 20 lat temu przez Mirosława Dembińskiego. Marek Dudek – z kolei - przedstawił nowe etiudy filmowe, powstałe 2011/2012 roku.

O swoich wyprawach w najwyższe góry świata opowiadali: Marcin Kaczkan /Nanga Parbat, 2010/, Artur Hajzer / Gasherbrum I, pierwsze zimowe wejście 2012/. Paulina Janczar, Joanna Nowosadzka i Danuta Piotrowska przedstawiły Polską Wyprawę Kobiecą w Karakorum 2011/2012, a misjonarz – alpinista – o. Mirosław Piątkowski przybliżył Andy Argentyńskie. Miłośnicy gór doświadczyli wielu przyjemności oglądając pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów „Zanskar – szlakiem himalajskich karawan".

Jak zawsze wiele ciepła i spojrzenia na Wandę od strony rodziny wniósł jej brat – Michał Błaszkiewicz.

W spotkaniach z młodzieżą - w części edukacyjnej – wzięli udział: Maciej Grunt oraz Ryszard Kowalewski. Zajęcia te, połączone z quizami były sponsorowane przez firmy: HiMountain i Paker.

Miłym akcentem, istotnie wzbogacającym program otwarcia XIX PFA było przekazanie przez Martynę Wojciechowską do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki stroju i sprzętu z jej wejścia na Everest w 2006 roku.

Od Wojciecha Tędziagolskiego zaś Muzeum otrzymało czekan i młotek, które należały do Jana Dobraczyńskiego – znanego pisarza, który uprawiał również taternictwo.

Program przeglądu oraz więcej informacji dostępne TUTAJ

Sunday the 12th. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu!
Copyright 2012

©

Joomla templates free